Učenie sa masovo presunulo tam, kde my fungujme už šiesty rok!

V posledných týždňoch sa veľa zmenilo. Vzniknutá situácia zapríčinená vírusom COVID – 19 nám zatvorila materské, základné, stredné aj vysoké školy. Dovolím si tvrdiť, že oslabila aj mnohé jazykové školy. Výučba našich detí sa presúva domov, „homeschooling“ naberá na obrátkach, školy ako aj učitelia vstupujú do online priestoru. Pre mnohých neznámeho. My sme virtuálnej realite dali šancu oveľa skôr ako nás „korona“ zatvorila doma. 


Až zatvorené školy ukazujú výhody online výučby. Mnohí dnes zisťujú, že skype je naozaj výborný nástroj na realizovanie akejkoľvek výučby.

V roku 2014 sme odučili prvé anglické hodiny Skype lessons. Popravde, mnoho ľudí o tejto forme výučby v tej dobe ani len netušilo a skôr sme sa stretávali s nedôverčivým postojom. Počúvali sme, ako sa to určite nedá, aké je to neefektívne, ako sa takto môže niekto jazyk naučiť. Môže. Dokonca sa učí. A skutočne efektívne. Trvalo nám nejeden rok pracovať pomaly, svedomito, kvalitne, aby sme si dôveru ľudí a dôveru v online výučbu získali. Nebolo a nie je to jednoduché. Je odvážne si myslieť, že úspech v novej oblasti príde z večera do rána. Trvalo nám, pokiaľ sme si urobili systém, ako hodinu pripraviť, usporiadať, aké materiály použiť, stiahnuť, nájsť, z akých zdrojov, či vytvoriť vlastné, prispôsobiť ich jednotlivcovi.

Väčšina našich lektorov nemala predošlé skúsenosti s učením cez Skype. Tiež mali obavy. Zároveň, kto siaha po hviezdach, ten musí skrotiť strach, ako spieva Miro Žbirka. Trvalo nám pokiaľ sme vychytali chyby a naučili sa hodiny robiť na mieru pre klienta. Naši lektori nie sú „papagáje“, ktorí opakujú frázy dookola a na vás sa nejaké to slovo, či fráza chytí.

Každá lekcia je ušitá pre Vás na mieru, na Vašu úroveň s cieľom splniť to, čo od nás očakávate. Musíme byt pohotoví, stále pripravení. Môže sa stať, že nejaká oblasť jazyka je pre klienta príliš náročná, alebo naopak, príliš jednoduchá, preto musíme mať v rukáve mnoho iných materiálov, aby klient mal za každých okolností, čo najväčší osoh z lekcie. Vie zlyhať aj technika, aj zdieľanie obrazovky, aj internet vie byt „of low quality“. Veľa sme sa naučili vyriešiť, len praxou.

Naša platforma je v mnohom iná ako sú iné jazykové školy

Chamtivosť je vlastnosť, ktorá nám nie je blízka

V posledných dňoch sa vrece reklamou na online jazykové kurzy na sociálnych sieťach priam roztrhlo. Nejeden deň som nad tou celou situáciou hlboko premýšľala, keď mi viacerí známi povedali, že teraz je „náš čas“, že máme investovať peniaze reklamy, že „toto“ /koronu/ je potrebné využiť. Keď niečo budujete pomaly, nie rok, nie dva, dni tri. Keď máte filozofiu, že kvalita je pre vás dôležitejšia ako kvantita. Že každý nový klient, ktorý si nás našiel na webe alebo mu nás odporučil známy je pre nás veľkou odmenou, že čím viac klientov máme, tým väčšiu zodpovednosť cítime a naše služby sa snažíme zlepšovať každým rokom. Že sme do propagácie Skype lessons.sk netlačili  bolo kvôli nášmu presvedčeniu, že rýchly nárast klientov v krátkom čase by zapríčinil rôzne chyby „v systéme“, čím by sa kvalita našich služieb znížila. Chyby sa ľahko neodpúšťajú, dôveru je potrebné budovať a prvý dojem u nového klienta neurobíte dvakrát.

Našou reklamou sú naši klienti. Našou odmenou sú ich spätné väzby, ich progres v jazyku, ich úsmev na tvári, keď sa naučia používať nové štruktúry, frázy, slová. Pracujeme hlavou a srdcom. To je naša pridaná hodnota. To je to, v čom sme iní. Dnes sme právom hrdí, že bez výraznej investície do reklamy sa nám podarilo vybudovať na slovenskom trhu stálu platformu Skype lessons.sk so 6 ročnou tradíciou, 11 lektormi učiacimi 4 svetové jazyky.  Sme vďační, že sa našlo takmer 60 odvážlivcov, 1 korporácia z Prešova, 2 spoločnosti z Bratislavy, ktorí tejto forme učenia jazykov dali šancu skôr ako vznikla situácia týchto dní. My sme to vedeli už dávno, že učenie z domu, či z kancelárie je skvelá a navyše úsporná vec. A úprimne budeme radi, ak aj situácia týchto dní napomôže ku zmene postoju voči online výučbe.

Skype lessons.sk neponúka mačku vo vreci

Každý deň na nás vybehne asi 5 reklám jazykových kurzov, ktoré sú zo dňa na deň online jazykovými školami, ktoré Vám ponúkajú „100 lekcií za 1 euro“, či „15 minút denne a do troch mesiacov hovoríte plynule v cudzom jazyku“,  alebo „určite sa doma nudíte, tak sa poďte učiť jazyky online, lebo my vieme ako na to“ a nehovoriac o transformácii celého konceptu kamenných jazykových škôl na „online jazykové kurzy, ktoré sú plnohodnotnou náhradou kurzov face-to-face“. Ako odrazu sa vedia celé filozofie spoločností otočiť. Rozumieme zároveň, že vynájsť sa je potrebné. Budovanie dôvery v Skype výučbu však pred situáciou spôsobenou vírusom COVID – 19 bolo nie ľahké. Preto sme na osvetu učenia cez Skype začali poskytovať našim potenciálnym klientom 30 minútové skúšobné hodiny zdarma. Aby potenciálni klienti videli, že to nie je vôbec také neosobné, strašné a neprijateľné ako si mysleli. Veríme, že táto nikomu nie pohodlná situácia minimálne napomôže eliminovať strach z nepoznaného – online výučby.


Ak máte chuť hovoriť iným jazykom, lebo máte dojem, že Vám už nikto nerozumie ani len v tom rodnom jazyku, napíšte nám. Máme v talóne „Good morning, Gutten Tag, Bonjour, Buenos Dias“ a radi Vás vtiahneme do nášho „skajpáčskeho“ sveta jazykov a spoločnosti skvelých lektorov. Kurzy nie sú viazané na fixné obdobia. Máte záujem len o pár lekcií jazyka s nami? Pokojne. Chcete sa jazyku venovať dlhodobo? Píšte nám hneď po prečítaní blogu. Ste majiteľom alebo managerom firmy či spoločnosti a máte záujem o výučbu jazykov pre Vašich zamestnancov? Sme Vám k dispozícii. Ak nemáte záujem o žiaden kurz, aj to je úplnom poriadku. Pusťte si film s titulkami, podcasty, songy, vezmite do rúk zahraničnú knihu, alebo si prečítajte správy v inom jazyku a máte to. 🙂 My ideme učiť ďalej. Lebo je to naša vášeň. Máme obrovské šťastie, že môžeme robiť to, čo nás baví a napĺňa. Pomaly, ale isto. 🙂

Držme si všetci palce. Prežime túto zmenu života, čo najmúdrejšie, najpokojnejšie a najmä v čo najpevnejšom zdraví. A vidíme sa! Čoskoro.

Zdroj cover foto: Designed by Freepik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.