Keď sa sen o „Skype lessons“ stáva realitou. Rastieme!

Tento blog bude trochu osobnejší. Byť oficiálny je mňa rovnako dôležité ako byť osobný. Ponúkame Vám kúsok zo zákulisia Skype lessons.sk, čím žijeme, čo nás teší, či sa oplatilo snívať sen o Skype lessons.sk a aké to je vidieť svojich klientov po prvýkrát.


Snívajte a majte reálne ciele

Je to 6 rokov, kedy som prvýkrát otvorila notebook, nainštalovala Skype a odučila prvú hodiny anglického jazyka cez Skype. V roku 2014 ma ani vo sne nenapadlo, že projekt Skype lessons.sk by mohol byť reálny a už vôbec nie to, že by bol mohol dosahovať prvé úspechy. Sen sa stáva realitou. Môj otec hovorieva, že človek si má nastaviť výšku „laťky“ tak, aby ju reálne vedel preskočiť. Ak si ju dáš príliš vysoko, utrápiš sa dosahovaním niečoho, čo nikdy mať nebudeš. Až ak sa Ti podarí svoju „laťku“ preskočiť, posuň ju vyššie.

6 rokov mravenčej práce. Z jedno členného tímu „ja – Alenka“ sme tím 11 lektorov. Skype lessons.sk nevzniklo zo dňa na deň. Stále vzniká, tvoríme si svoju identitu ako projekt a platforma na trhu jazykov. Máme dôležité piliere, ktorých sa držíme a stále kreujeme niečo nové. Ak snívate a túžite po niečom, aby sa stalo realitou, siahnite po trpezlivosti, vytrvalosti, obrovskej úcte k ľuďom, s ktorými spolupracujete, pretože, ak je to vec tímová – Vy sám ste nikto bez dobrého a kvalitného tímu. Bez úcty k nim, ostanete sám. Počúvajte, čo hovoria, pýtajte sa ich na názory, a nepovyšujte sa nad nimi.

Pochybujte o svojej práci. Len pochybnosti Vás prinútia rozmýšľať, či to, čo robíte, robíte dobre. Čo sa dá zlepšiť, ako vieme viac pomôcť druhým, aj sebe navzájom. Chválime veľmi málo. Kritizujeme veľa. Je pre mňa prioritou, aby sa každý lektor, hoci sa nestretávame osobne, cítil v našom tíme príjemne, vítaný, odmenený za prácu, ktorú robí. Darčeky vedia potešiť stále. Na Vianoce a v júni sú lektorom zasielané darčeky, ako poďakovanie za trpezlivosť, reporty, odpísanie na stovky mailov, pripravené a odučené hodiny. Nie je to síce dovolenka na Bali, ale aj malé veci vedia urobiť veľkú radosť. 🙂

Deň, keď si uvedomíte, že už to nie je len sen – je nás 54!

Pamätám si ráno, bol to začiatok decembra 2019, keď som si sadla k notebooku, pozrela maily, otvorila rozpis hodín, pozrela sa naň a na mojej tvári sa objavil úsmev! Začala som rátať. Záujem o hodiny prostredníctvom skypelessons.sk sa výrazne zvýšil. Počet odučených hodín za týždeň sa z počtu 27 (jún 2019) zvýšil na 64 (január 2020). To je viac ako dvojnásobok! Aj sa mi zdalo, že tej práce je akosi viac. 🙂 Dnes je to neuveriteľných 54 ľudí, ktorí dôverujú nášmu projektu a učia sa s nami 4 svetové jazyky. 54 reálnych ľudí z Francúzska, Švajčiarska, Nemecka, Rakúska, Belgicka, Írska, Bratislavy, Trnavy, Košíc, Bardejova, Svidníka, Žiliny, Hlohovca a Prešova. Od septembra do dnešného dňa sme si získali  dôveru 34 nových klientov.

Bez Martinky, Mika, Dášky, Evky, Táni, Stephana, Mišky, Zuzky, Milky a Danky a ich kvalitných hodín by sa žiaden sen realitou nestával. Ďakujem vám, lektori moji!

Sme online, nesedíme v kamennej jazykovke

Na Slovensku sme prví a jediní svojho druhu. Nenájdete nás v kamennej jazykovke. Čo to znamená? Napríklad aj to, že učíme 54 klientov vo veku 8 – 60 rokov, ktorých väčšinu som nikdy nevidela, ani nepočula. Komunikujeme prostredníctvom mailov, sms, a aplikácií. Preto som sa rozhodla, že zopár našich klientov navštívim na Skype lekcii jazyka, ktorý sa učia.  Bol to neuveriteľný, neopísateľný pocit, ktorý želám zažiť každému. To, že sa snažíte viesť tím ľudí od počítača je jedna vec, ale keď som si uvedomila, že koncept Skype lessons.sk reálne funguje, bola som šťastná. Dojalo ma to. Keď som videla, akú pohodu  vedia urobiť naši lektori na hodinách, aké vzťahy majú s klientami, ako sa smejú, ako pracujú, ako sa učia nové veci z pohodlia domova, svojej kuchyne, pracovne, či kancelárie, bola som na svojich lektorov hrdá.

Pri výbere lektorov sme nekompromisní. Nájsť kvalitného lektora je zázrak a my si zázraky vážime. Našimi lektormi sú ľudia, ktorí spĺňajú odborné ako aj osobnostné požiadavky. Mnohí lektori majú spoločnú premennú. Učia tak, že pre štátne školstvo sú „too much“. Ich ambíciou je učiť, posúvať Vás v jazyku ďalej a klienti a skúsenosti hovoria, že sa im to darí.  Profesionalita, jazyková odbornosť, zmysel pre humor, ľudskosť a zodpovednosť sú jedným z najdôležitejších charakteristík, ktorými naši lektori disponujú. Pri hľadaní nového lektora sa držím hesla: „Radšej naše kruhy lektorov nerozšírime, ako prijať do tímu nekvalitného lektora.“ Ak ručíte svojím menom, kvalitou, a najmä prístupom ku klientom nesmiete uprednostniť vidinu kvantity na úkor kvality.  Pomaly ďalej zájdeš.

Ak máte čas, využite ho zmysluplne

Snívajte. Pochybujte. Nečakajte, že sa jedno ráno zobudíte a bude to. Nebude. Celá myšlienka založenia Skype lessons.sk vznikla v roku 2014 a v roku 2016 dostala reálne kontúry, kedy som začala spolupracovať s lektormi na výučbu anglického jazyka.

V roku 2017 sa nám narodila dcérka Anabelka. Vtedy som pochopila, čo je to vážiť a využiť čas. Lebo až keď ho stratíte, zistíte, aký je vzácny. Čas s Anabelkou bol a je pre mňa priorita, preto venovať sa na 200% získavaniu nových klientov, realizovať nové nápady, a posunúť Skype lessons.sk na vyššiu úroveň nebolo reálne. Zároveň to málo, čo sme zasiali nás posúvalo odporúčaním pomaličky ďalej. Viete, čo mi jediné nešlo do hlavy, keď som bola na materskej? Čo som robila s tým časom, keď som nemala dcérku. Vyčítala som si, že som ho mala využiť oveľa efektívnejšie ako som ho využívala. Keď som počas materskej mala nápady a čas nie, písala som si ich na chladničku. Okolo nej a v nej trávi človek veľa času. 🙂 Stále, keď som tie myšlienky videla, sľúbila som si, že až raz budem mať viac času, zrealizujem ich. Prišiel deň, keď naša Anabelka odišla na pol dňa do materskej školy, a človek si povedal: „Je to tu!“ 33 nových klientov, 54 skvelých ľudí. Ďakujeme, že sme vďaka vám! Náš najmladší klient má 8 rokov, najstarší 60. Šijeme lekcie na mieru, u dospelákov konverzujeme „o sto šesť“, u detí plátame, čo iní pokazili a kazia /téma na nový blog/, pripravujeme na skúšky, na interview, mamkám na materských „dovolenkách“ pomáhame nevyjsť z jazyka, začíname ponúkať naše služby firmám. Robíme, čo nás baví a robíme, čo robiť vieme.

Snívať neprestávame

Raz sa ma jeden múdry človek opýtal, čo je mojím cieľom so Skype lessons.sk? Táto otázka zaznela pred 3 rokmi. Stále mi jeho slová a rady rezonujú v ušiach. Myslím, že od uší prešli k srdcu. Mám jeden veľký sen. Stretnúť sa s lektormi osobne! Urobiť nám „skajpáčsky workshopovo-relaxačný spoznávací sa víkend“. Sme z každého rohu Slovenska – od Svidníka, cez Prešov, Košice, Martin, Žilinu, Bratislavu až po Francúzsko a Írsko. Áno, je to veľká výzva, aby sme sa stretli. Myslím, že si to už pomaly, ale isto zaslúžime. Skúsime to vymyslieť a nejak vybaviť. Dnes ešte neviem, ako a kedy. Ale pevne verím a dúfam, že Vám o tom napíšeme blog ako sa nám to podarilo. Držte nám palce. Dávate nám nádej, že naša práca zmysle má, ďakujeme Vám za Vaše spätné väzby. Ďakujeme, že sa rozrastáme aj bez významnej investície do reklamy. A malá rada na záver. Ak si idete vybrať kurz, prosím, vsadte na zdravý rozum. Nevyhoďte svoje peniaze na kurz, kde vás lákajú, že do 3 mesiacov budete v jazyku rozprávať. Rozprávať budete, ale reagovať v jazyku nebudete. Tak, ako neschudnete pitím čaju, tak sa jazyk nenaučíte zo dňa na deň. Dobré veci nie sú ľahké, jednoduché ani získané len tak. Na záver som si „pomudrovala“, ale je to tak. 🙂

Ďakujeme za Vašu priazeň.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.