Spoznajte lektorov Skype lessons.sk (7. časť)

Tento blog je venovaný skôr tým zdatnejším v anglickom jazyku avšak aj tým, ktorí majú radi výzvy a radi sa otestujú či čítanému anglickému textu rozumejú. Verím v samé pozitívne ohlasy vašej skúsenosti.


Predstavujeme Vám nášho native speakra Stephana H. z USA, ktorý zakotvil v našom hlavnom meste – Bratislave. Ako vníma dôležitosť učenia sa anglického jazyka z pohľadu native speakra. Aj to sa dozviete v 7. pokračovaní blogu zo série článkov „Spoznajte lektorov Skype lessons“. Srdečne Vás pozývame k pravému nikým a ničím nefalšovanému americkému blogu.

My name is Stephen M. Hudec. I am 29 years old and am originally from Austin, Texas, USA.

I have been teaching general and business English for over five years now, and enjoy seeing students progress in their language skills and being able to properly utilize them in our conversations.

Teaching English is how I first came to Europe. After I received my CELTA certification, I applied for and was offered a teaching position at a language school in Bratislava. Since then I have been teaching privately in person and online.

I have been with Skype lessons.sk for about a year now and it has been a pleasure. My teaching hours have been flexible when needed, Alenka has been prompt in responding to my questions and concerns, & Skype has allowed me to teach from a variety of locations. The experience has been lovely.

Once you are fluent in a language, you are able to not only express yourself thoroughly, but also comprehend the nuances of conversation and culture in a much deeper manner. Additionally, the ability to fluently communicate in another language instantly makes you a better candidate for furthering your career, especially with a language like English. Finally, on a personal level, you will be able to understand (& even use) the idioms and colloquialisms utilized in the films, serials, and literature of the language.

If you would like a great language company to work with your schedule and interact with fantastic teachers online, I would chose Skype lessons.sk.


V ďalšom blogu vám predstavíme Danku J., lektorku francúzskeho jazyka.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.