Spoznajte lektorov Skype lessons.sk (5. časť)

Prvý jazyk, ktorý sme vyučovali počas prvého pol roka spusteného projektu Skype lessons bola angličtina. To už viete z minulých blogov. Dnes sa angličtina považuje za nutnosť a u mnohých ľudí je samozrejmé, že tento jazyk vedia používať pre svoje potreby, či už profesné alebo súkromné. Ovládať aktívne iba jeden jazyk už v dnešnom modernom svete často nestačí.


V súčasnej dobe zaznamenávame výrazný dopyt po nemčine. Miška M. Klienti, ktorých nemecký jazyk učí ju nazývajú úžasnou pedagogičkou. My môžeme len súhlasiť. Poďte s nami spoznať lektorku nemeckého jazyka pre Skype lessons –Mišku M. Veľa zaujímavého sa dozviete v ďalšom pokračovaní zo série blogov: „Spoznajte lektorov Skype lessons“.

Volám sa Michaela a som srdcom Východniar-ka 😊

Od skončenia školy, čo bolo niekedy na prelome tisícročia 😊, až na nejakú tu jedno či dvojročnú pauzu učím – resp. učím sa učiť. Najprv to boli gymnazisti, v súčasnosti sú to deti s vývinovými poruchami učenia a dospelí.

Odmalička prirodzene čítam v češtine i slovenčine. Milujem knihy, literatúru a cez ne sa nejakým spôsobom u mňa rozvinula láska k jazyku – k jeho nuansám, zákutiam, kudrlinkám, rozmanitostiam… najprv k tomu rodnému, no a neskôr aj k cudziemu. Keďže bola u mňa dominantná nemčina, chcela som čítať knihy nemeckých autorov v origináli a tak som prenikala hlbšie a hlbšie do jazyka aj prostredníctvom literatúry.


Rozhodnutie učiť prišlo až po škole

Akosi prirodzene som preferovala nemčinu – teda učenie v cudzom jazyku, keďže ma to nútilo nachádzať spôsoby ako iným tento jazyk priblížiť, ako im pomôcť v ňom nájsť skratky a sprostredkovať im to trochu inou než nudnou formou.

Niekedy v roku 2017 som sa cez našu Alenku dostala k Skype výučbe, čo mi otvorilo úplne iný rozmer vyučovania, ako je ten, ktorý je zabehaný v škole či firme. Každú hodinu si užívam, pretože každý klient je iný, špecifický. Veľakrát najmä u mladších je to pre mňa výzva, aby sa niečo naučili, no nenudili sa pri tom. Po dvoch rokoch môžem s určitosťou povedať, že v takomto type výučby vidím len plusy. Samozrejme tu a tam sa nám stalo, že technika odmietala spolupracovať, ale i tak sú pre mňa Skype hodiny niečím, čo ma vnútorne naštartovalo a ponúklo mi práve to, čo mi profesne v tomto našom školskom systéme chýbalo.

Pokiaľ ide o využitie nemeckého jazyka – myslím, že Košice sú mestom, kde o jeho praktické využitie „na chodníku“ nie je núdza. Hlavne to bolo teraz počas majstrovstiev v hokeji, kedy som akosi neustále zakopávala o Nemcov, Švajčiarov a dokonca aj partiu Lichtenštajnov hľadajúcich to či ono. Oveľa viac ma to prekvapilo v Maďarsku, kde som s angličtinou veľa paradoxne vody nenamútila. Rada bicyklujem a v severnom Maďarsku nám v mestečkách anglicky takmer nikto – okrem teenagerov nerozumel. Zato po nemecky sme v Egeri rozprávali aj s naším 85-ročným domácim.

Výhodou Skype-hodín nie je len individuálny prístup, ale aj časová či lokálna flexibilita, teda tri plusy v jednom balíčku, ktoré žiadna kamenná jazykovka či nejaký online kurz jednoducho ponúknuť nemôže. Myslím, že kto to s jazykom myslí vážne, mal by to s nami skúsiť.


V ďalšom blogu vám predstavíme Dášku G., lektorku anglického jazyka.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.