Našli ste sa aj Vy v nadpise blogu? Patríte k ľuďom, ktorí sa učili cudzí jazyk na základnej, strednej škole a možno aj na výške ste mali nejaký ten semester cudzieho jazyka? Skúsili ste si niekedy sami pre seba zrátať koľko rokov ste sa učili cudzí jazyk? Aj vás prekvapil nepomer Vašej úrovne jazyka a vysokého počtu rokov, ktorý ste mu venovali? Prečo neovládame jazyky na aktívnej úrovni aj po vyše 10 rokoch intenzívneho venovania sa im v škole?
Venovať sa tejto téme ma primäli naši klienti Skype lessons.sk. Každý nový klient dostáva jednu a tu istú otázku, a to: „Aká je Vaša úroveň anglického/nemeckého/španielskeho/ francúzskeho jazyka?“ Väčšina odpovedí má spoločné premenné, ktoré zhrniem do niekoľkých odpovedí: „maturoval som z jazyka, ale viem veľmi málo. Neviem vôbec rozprávať. Mám strach otvoriť ústa a hovoriť. Aj rozumiem, keď pozerám filmy, aj keď čítam, viem pochopiť hlavnú myšlienku, ale reálne použiť jazyk neviem. Mám záujem o konverzačne hodiny. Pomôžete mi? Moje dieťa má cudzí jazyk v škole, ale je to strašná bieda. Nič nevie. V škôlke vedel viac, ako teraz.“
Každý, kto sa v škole učil cudzí jazyk vie, že ste sa grilovali gramatiku, robili ste posluhy, ktorým ste po väčšine nerozumeli, tí chytrejší učiteľovi odpovedali a vy ste rezignovane sedeli ticho v lavici. Potom ste čítali nejaký článok, odpovedali na otázky za nim, preložili ste si slovnú zásobu a rozprávaniu v cudzom jazyku ste venovali … Rozmýšľate koľko? V každom jazyku sa snažíte získať 4 jazykové zručnosti: počúvanie, čítanie, písanie a rozprávanie. Tie následne delíme do 2 skupín. Receptívna skupina je taká, kedy sa informácie z jazyka prijímajú vašimi očami a ušami (počúvanie a čítanie s porozumením). Písanie a rozprávanie v cudzom jazyku patria do skupiny produktívnej.
Myslím, že väčšina mi dáte za pravdu, ak poviem, že prijať informáciu ušami alebo očami je ľahšie ako tú istú informáciu dostať z úst plynulo, gramaticky správne a ešte s dobre znejúcim prízvukom. Prečo nám to nejde? Odpoveď je jednoduchá.
Rozprávať, rozprávať, rozprávať. S chybami, blbým prízvukom, ešte horšou gramatikou. Rukami, nohami. Ale rozprávať. Chyby sú súčasťou učiaceho procesu. Nesmú vás zastaviť pred úspechom. Bez robenia chýb to nejde. Jeden múdry človek povedal: „I will make better mistakes tomorrow.“ Zajtra budem robiť lepšie chyby. Viem, v školách sa to nenosí. Zo skúseností vieme, ako ste sa zasekli. Urobili ste chybu, hneď vás učiteľka opravila, alebo vás nepríjemným spôsobom upovedomila, že ste to úspešne nepovedali. Snažili ste sa ďalej? Ja nie.
Tipy a triky ako rozviazať jazyk
Existuje mnoho marketingových ťahov jazykových škôl, ktoré vám zaručujú plynulosť jazyka do troch mesiacov, či zázraky na počkanie. Keby to tak skutočne fungovalo, všetci hovoríme 5 svetovými jazykmi za pol roka. My vám ponúkneme praktické triky ako sa osmeliť rozprávať.
Využite čas v aute, na prechádzke či dopravnom prostriedku
Veľa času trávime v autách alebo presúvaním sa z miesta na miesto. Prečo ten čas nevyužiť. Hovorte si sami pre seba, rozprávajte sa sami so sebou, pýtajte sa tie najjednoduchšie otázky seba v cudzom jazyku, odpovedzte si na ne, zabavte samého seba vtipným prízvukom, ktorý by ste v jazykovke nevyskúšali. Opisujte, čo práve vidíte. Keď šoférujete a ste nahnevaní, pokojne si zanadávajte v jazyku, ktorý trénujete. Verte mi, zasmejete sa. A efekt to ma dvojaký: pri opakovanom rozprávaní sa so sebou samým získate viac sebavedomia, lebo frázy ste si nacvičili. Zároveň sa skvelo zabavíte, najmä vtedy, keď vám cestu skríži iný človek a nechápavo na vás pozerá.
Využite technológie na rozvoj reči v cudzom jazyku
Určite ste počuli o podcastoch, či YouTuberoch. Nielen hudba sa dá počúvať cez slúchadlá, ale aj nahrávky, ktoré si jednoducho stiahnete do mobilu, či MP3 prehrávača podľa svojej úrovne jazyka a už je váš mozog zmysluplne zamestnaný. Pokiaľ počúvate hovorený jazyk priamo do slúchadiel vie vám to výrazne pomôcť s porozumením fráz, privedie vás to k správnej intonácii v cieľovom jazyku, vyhnete sa slovenskému prízvuku a navyše frázy z podcastov si môžete potichu, aj nahlas opakovať. Platí pravidlo, čím viac zmyslov zapojíš, tým je efekt rýchlejší a väčší. V jazyku to platí dvojnásobne. Tým vekovo mladším vieme ulahodiť YouTubermi. Spojenie toho, čo je „in“ a učenia sa vie mladých namotivovať oveľa viac ako nudné cvičenie z učebnice. Stačí si nájsť oblasť, ktorá vás zaujíma a idete.
Čítajte nahlas
Pokiaľ ste milovníkom kníh, je to vaša veľká devíza. Veľa ľudí robí chybu pri čítaní zahraničnej literatúry v tom, že si do rúk vezmú originál a po prvej strane kde viac nerozumeli čítanému slovu ako rozumeli, knihu zavrú. Uznáte sami, že to zmysel nemá. Knihy v cudzích jazykoch je možné zakúpiť si alebo stiahnuť z internetu podľa vašej úrovne jazyka. Po anglicky sa to volá „graded reading“ – odstupňované čítanie. Aj veľké tituly si viete prečítať na úrovni začiatočník či pokročilý. Pocit, že ste zvládli pochopiť text na úrovni jazyka, ktorou disponujete je k nezaplateniu. Pokiaľ máte možnosť čítať nahlas, choďte do toho. Nielen Vaša slovná zásoba naberie na obrátkach, ale aj správny slovosled viet sa vám dostane pod kožu bez toho, aby ste o tom vedeli.
Veríme, že sme vás inšpirovali k rozprávaniu. Už nezmeníme dôvod, prečo sme sa roky učili jazyk a napriek tomu ho aktívne nevieme použiť. Školský systém tu a teraz nezmeníme. My učíme efektívne a to predovšetkým rozprávaním. Rozprávajte! Ani malé dieťa nezačne rozprávať plynulo zo dňa na deň. Ani po jednom silovom tréningu vám svaly nenarastú, ani neschudnete. Avšak neustálym opakovaním výsledky zaručene prídu. To jediné vieme garantovať. Takže, pripraviť sa, pozor, štart! Idete!
Foto: Stock Photos