Skype lessons.sk vzniklo na balkóne

Určite ste zažili chvíle, kedy ste sa vrátili z výletu oddýchnutí, plní energie, a s hŕbou nápadov, ktoré ste mali chuť hneď zrealizovať. Bolo to 11. augusta 2016. Podvečer som sedela na balkóne a rozmýšľala, ako uspokojiť dopyt po hodinách cez Skype, cez ktorý som učila už dva roky predtým.


Používať aplikáciu Skype Vás donúti život sám. Inak to nebolo ani u mňa. Odsťahovala som sa z metropoly západu do metropoly východu a deti, ktoré som učila face-to-face ostali so mnou Skype-to-Skype. Formu učenia sa prostredníctvom počítača milovali. Vtedy moji malí klienti mali 8 rokov, teraz sú z nich 13-14 roční teens. Aj toľko s nami Skype zostarol a dozrel. K malým klientom sa pridružili tí väčší, dospelejší a moja kapacita fyzická, psychická aj duševná bola plne obsadená. Dala som inzerát: „Hľadám lektora anglického jazyka na výučbu cez Skype“. Vlastne som neverila, že sa niekto ozve. Ozvalo sa ich veruže niekoľko.

Nasledovali Skype interview-á, po prvých som bola zúfalá, že kvalitného človeka s profesionálnou angličtinou, prízvukom, ľudskosťou, zmyslom pre humor, otvorenosťou, pokorou a „drive-om“ nenájdem. Až pokiaľ som už skeptická nemala pohovor s Martinkou a Mikom, ktorí pre nás pracujú od roku 2016. To bola slasť pre dušu s nimi komunikovať. Problém bol nasledovný. Martinka alebo Mike? Hľadala som jedného lektora. Následne som sa opýtala samej seba, prečo hľadám lektora jedného a nie dvoch. Máme Maťku a Mike. Ak našu prácu robíme kvalitne a dobre, ľudia sa k nám pridajú. V to sme verili a dúfali. Kapacity sme pomaly, krok po kroku zapĺňali.

Pol roka sme cez Skype učili len anglický jazyk. Až pokiaľ Vám nepríde sms o lektorke nemeckého jazyka, ktorá ma záujem učiť online pre nás. Dá sa takáto ponuka vôbec odmietnuť? Nedá. Slovo dalo slovo, mail dal mail, Skype dal hovor a bola ruka v rukáve o lektorku Mišku. Nebudem Vám klamať, angličtina v kurze už nie je tak ako kedysi. Dopyt je po nemčine. Miška bola vy- “book“- ovaná v skutku rýchlo. Preto som pátrala po ďalšej zapálenej duši pre nemčinu, ktorá bude ochotná učiť online. Našla sa. Lektorka Zuzka bola druhým nemeckým anjelom popri tých anglických. Pri každom lektorovi som si povedala, že nie je nič krajšie a lepšie ako mať super tím tvrdo pracujúcich, vtipných, ľudských ľudí.


O pár mesiacov sa moje telo rozhodlo naklonovať a svoje hodiny som potrebovala na istý čas presunúť novému lektorovi anglického jazyka. Tak toto bol BOJ. Naučila som, že životopis vie klamať, že úroveň jazyka je mnohokrát iná ako je realita, a že sebavedomie ľudí vie byť naozaj vysoké. Bola som rozhodnutá svoje hodiny zrušiť na istý čas, pokiaľ môj klon podrastie. Ale ozvala sa Dáša. Ja som výskala od radosti. Viete, človek, ktorý skončí medzinárodné vzťahy sa rozhodne venovať učeniu jazyka, lebo ho to napĺňa a vidí v tom zmysel a ako pridaná hodnota je jeho angličtina na úrovni native speakra. Dáška je ďalšia naša lektorka angličtiny, ktorá už učí svojich klientov.

Milka, španielsky čistokrvný temperament, s ktorým sa hneď a zaraz ocitnete v španielsku a z hlavy sa nám dymí ako na toreadorskom zápase. Chcete vedieť ako som prišla k Milke? Moja mama mi povedala, že u nich na škole učí brutálna španielčinárka, ktorá žila 10 rokov v Španielsku. Viete si predstaviť, ako som zareagovala na poznámku kto je vraj super jazykár. Zrejme som však talent a čuch na ľudí zdedila práve po nej. Milka, ako ostatní lektori, má svoju stabilnú klientelu a dovolím si povedať, že všetci jej ohnivú dušu španielky milujú. Jej klientkou je aj Danka. Danka sa u nás učí nemecký a španielsky jazyk. Žije vo Francúzsku. Ponúkla sa sama slovami ako sa jej náš projekt páči a pokiaľ mám záujemcov o francúzsky jazyk, bude pre nás učiť. A viete, že záujem bol? Jej klientka po prvej hodine s Dankou napísala: „Som v šoku, prešlo už 15 minút po ukončení hodiny a ja stále počujem v hlave francúzštinu. Alenka, bolo to skvelé. Ideme do toho.“ Z takej správy Vám vie srdce podskočiť.

Ako by som mohla zabudnúť na nášho posledného lektora, ktorý prišiel do tímu ako posledný. Náš Stephan. Pochádza z USA. Nebojte sa, vie aj po slovensky, ale my tento jazyk na hodinách používame maximálne minimálne. Túto informáciu som uviedla pre všetkých tých, ktorí by aj mali záujem o native speakra, ale obávajú sa, že ruky a nohy im dostatočne nepomôžu pri vysvetľovaní jazyka.


Každý lektor, ktorý prišiel do nášho tímu ma učí väčšej a väčšej pokore. Mojich lektorov som nikdy nevidela naživo. Sme z celého Slovenska od Košíc, Svidník, cez Martin, Žilinu po Bratislavu až po Francúzsko. Sústredíme sa na kvalitu a nie sme limitovaní miestom, mestom či krajinou. Takáto spolupráca si vyžaduje plnú dôveru – ako ja v nich, tak oni vo mňa. Dobrých a kvalitných profesionálov v jazyku nájdete veľmi ťažko. Oni nimi sú. Dôkazom sú klienti, ktorých počet pomaličky rastie. Verím v krédo, že čo človek dosiahne rýchlo a ľahko si neváži tak, ako keď na tom pracuje malými krokmi a postupne. Balkóny vedia byť často inšpiratívne. Aj tento prvý blog vznikol kde? Na balkóne.

 

2 thoughts on “Skype lessons.sk vzniklo na balkóne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.