Katka H. – lektorka ruského a anglického jazyka

Jazyky a cestovanie ma vždy fascinovali. Videla som ich ako kľúčik k múdrosti, ktorým odomknem každú krajinu – ‘’ Tak dokážem porozumieť svetu, pretože porozumiem ľudom’’. Túto malú múdrosť som sa nenaučila v škole, ale počas odvážnych a dobrodružných ciest. No a každučičké pochopenie je nádherné.

K ruštine som sa dostala najskôr na tatranských svahoch, kde som ako študentka gymnázia učila ruských klientov lyžovať a musím priznať, vôbec som im nerozumela. Z jednoduchého dôvodu, pretože sa tento jazyk už na školách nevyučoval. Moji starší kolegovia sa pýšili slovenskými slovíčkami s ruským prízvukom, ale faux pas vždy nastal, keď zakričali ‘ Trup na sklone’, čomu ruský klient porozumel, že on je mŕtvola nachádzajúca sa na svahu. Áno, slovanské jazyky sú si podobné, ale často majú rovnaké slová iný význam.

Neskôr som bola súčasťou experimentu na Univerzite, kedy nás piatich študentov z nulovej úrovne dostali za pár mesiacov na jazykovú úroveň učiacich sa 10 rokov a experiment sa skončil magisterským diplomom.

Prečo ruština?

Rusko je najväčší štát sveta, ktorý zaberá vyše osminu zemskej súše. Je plné histórie, literatúry, vied, dobrého jedla, hudby, baletu, alchýmie, múdrosti, bohatstva, kultúry a rôznorodosti.

V minulosti nebol tento jazyk populárny, pretože bol povinný a naši rodičia sa ho učili nasilu. Neuvedomovali si však pritom našu slovanskú múdrosť a výnimočnosť.

Pochopila som, že všetko čo musíme, v nás vytvára odpor a blokuje v ceste k poznaniu. Len radosťou a nadšením sa môžme meniť. A aby bolo všetko jednoduché musíme poznať ten správny algoritmus.

Toto malé tajomstvo platí na ktorúkoľvek reč či talent tejto planéty. Preto aj tí najlepší športovci sveta majú coachov a trénerov, ktorí im pomáhajú zlepšovať sa v tom, čo robia.

Budem rada, ak Vám budem sprievodcom na ceste k zlepšeniu. Okrem ruštiny hovorím anglicky, nemecky, poľsky a ak potrebujem, použijem reč tela :).

Pozrieť všetkých lektorov